Przejdź do głównej zawartości

Ihlas... Czy robisz to jedynie dla Alla(h) swt ?

Życie... jaki jest jego sens ? 
Dla muzułman sensem życia jest służba Bogu (po arabsku - ibada). 

Ibn Taymiyya tak wyjaśnił znaczenie tego słowa:

IBADA to bardzo szerokie pojęcie obejmujące wszystkie słowa i uczynki, które są miłe Bogu i z których jest On zadowolony. 

Zatem celem życia muzułmanina jest czynienie rzeczy miłych Bogu. 
Gdy to robisz - gdy robisz to co miłe i dobre w oczach Boga - i jedyną twoją intencją jest zadowolenie Go, wtedy robisz to wszystko z IHLAS. I to właśnie ihlas jest warunkiem, abyś otrzymał nagrodę za swoje uczynki, abyś został przez Boga wynagrodzony. 



Sura 112
Al-Ihlas
Szczerość wiary 
Wiesz, że Bóg jest jeden i jest Nim Alla(h) 
Wiesz, że wiara jest najważniejsza, że Bóg stoi ponad wszystkim i nic nie jest ważniejsze od Niego.
Jeśli Twoja wiara jest szczera, wtedy cokolwiek robisz - robisz to z IHLAS - z chęcią zadowolenia Boga, jedyną Twoja motywacją jest przypodobanie się Stwórcy.*




Jak zatem poznać, że robisz cos z ihlas ?




1. Masz życzenie w głębi swego serca, że nikt nie dowie się o twoim czynie. Chcesz aby wiedział o tym jedynie Alla(h) swt, aby zostało to między wami. Ihlas w twoim sercu dba o to, że chcesz swoje dobre uczynki utrzymać w tajemnicy. 

Może odprawiasz dodatkowe modlitwy w środku nocy ? Może wspierasz jakąś fundację, wspierasz biednych ? Może czytasz Koran podczas gdy inni jeszcze śpią ? Cokolwiek to jest - nie chcesz by inni sie o tym dowiedzieli. Nie robisz tego dla nich i ich podziwu, poklasku, uznania... Nie robisz tego by uchodzić za religijnego czy dobrego... Nie robisz tego by być przykładem dla innych czy by ktoś był z ciebie dumny... Robisz to dla Boga. Robisz to, bo chcesz by Alla(h) swt był z Ciebie zadowolony. Robisz to, bo wiesz, że często jesteś zbyt słaby i grzeszysz, a to cię umacnia. Robisz to tylko i wyłącznie dla Alla(h). I robisz to skrycie, w samotności, skromności... z nadzieją, że Bóg to od ciebie przyjmie. Ya Rabb.*

Przykłady...

Wiele lat temu miałem do czynienia z pewnym bratem, z którym spędzałem dużo czasu służbowo. I ten brat chętnie przygotowywał kawę i herbatę dla całego naszego zespołu. Raz zauważyłem, że pije on z pustej filiżanki... On pił z filiżanki, która była całkowicie pusta... Zdziwiłem się, a później zauważyłem, że było to w czwartek... Następnie złapałem go na tym, że zawsze w poniedziałki i czwartki pił on z pustej filiżanki, bo pościł... Robił dla nas kawę i herbatę, ale gdy się przyjrzałem jego filiżanka przez cały dzień była pusta... 

Dawniej wierzący byli tacy, że gdy dowiedziano się o jakimś ich dobrym uczynku - oni już tego nie liczyli... Uznawali, że zostało to już stracone u Alla(h) swt. Oni byli wtedy przekonani, że to już nie było zrobione jedynie dla Boga, że to już zrobili dla ludzi. Nie oznacza to, że Alla(h) swt ich za to nie wynagrodzi - nie to miano tu na myśli - ale oni sami nie mieli już nadziei co do tych czynów, o których dowiedzieli się inni. Nadzieję mieli tylko co do tych czynów, o których nikt się nigdy nie dowiedział... Byli ludzie, którzy 40 lat pościli i nikt tego nie zauważył... Mieli podstawową zasadę: dobre uczynki trzymali w tajemnicy tak, jak zwykle ukrywa się złe uczynki. 

2. Druga właściwość ihlas to unikanie sławy; fakt, że nie chce się być znanym wśród ludzi. 

3. Jeśli kierujesz się ihlas...jeśli masz ihlas to nie przeszkadza ci, gdy ktoś inny zostanie pochwalony za coś co ty zrobiłeś. Czyli zrobiłeś coś dla Alla(h), ale ktoś inny został za to pochwalony, bo myślano, że on to zrobił i tobie zupełnie to nie przeszkadza. 

Przykłady:

Al Shifa pragnął zebrać całą swoją wiedzę, ale by ktoś inny opublikował to pod swoim nazwiskiem. Takie było jego życzenie - by jego wiedza nie przepadła, by przyniosła korzyści, ale by zarazem ktoś inny był przez to znany. Aby to co zrobił pozostało między nim a Bogiem. Wiedział, że fakt, że ktoś inny będzie przez to znany - nie umniejszy nic z jego nagrody u Alla(h). 

Kilka lat temu kręciliśmy video w celach dawah, mieliśmy swoją stronę internetową i logo. I jeden brat ściągnął te filmiki, usunął nasze logo i zastąpił swoim... i myśmy się oburzali: "Co on sobie myśli? Nasze video z jego logo! Cała nasza praca..." Tak było, a przecież tak naprawdę... Czy on zabrał coś z naszej nagrody u Alla(h) ? Nic! On ją jeszcze powiększył! On umieścił  je na swoim kanale Youtube, może filmiki te dotarły do ludzi, którzy nie znali naszej strony, czyli nasz przekaz dotarł do jeszcze większej ilości ludzi... czyli dostaniemy za to jeszcze większą nagrodę... powinniśmy mu być wdzięczni! Alhamdullilah, że on t robi! Dlaczego tak nie myśleliśmy? Przez chorobę w sercu... Brakowało nam ihlas… Te video to nie była sprawa tylko na linii my-Alla(h)… Nasze logo... My... Nasza duma... 
A weźmy przykład Ahmeda Ibn Hanbala. Raz wygłosił on bardzo dobrą mowę na jakiś temat. Jeden ze słuchaczy wszystko skrupulatnie zanotował, następnie poszedł do swojej wioski i wygłosił ten sam wykład bez wspominania kto jest autorem tych słów. Czy Ahmeda Ibn Hanbala to w jakiś sposób poruszyło? Czy było to dla niego ważne? Nie... zupełnie nie. I to jest właśnie jeden ze znaków ihlas. 

Gdy masz ihlas to jesteś wdzięczny, że ktoś przekazuje wiedzę o islamie dalej. 
Jeśli masz ihlas w sercu i myślisz jedynie o Alla(h), wtedy w ogóle cię nie interesuje co mówią i myślą o tobie ludzie. 
Jeśli robisz coś z ihlas, wtedy inaczej obchodzisz się z ludźmi. Bo mimo, że wchodzisz w interakcję z człowiekiem to dalej chodzi o to, co jest między tobą i Alla(h)… kochasz ludzi dla Alla(h)… myślisz o tym, czy coś jest dobre czy nie w oczach Alla(h)… czy zostaniesz wynagrodzony za to co robisz i mówisz... jedyne pytanie, które sobie zadajesz to - czy to co robię i mówię zasługuje na nagrodę czy na karę ? 
Gdy robisz coś z ihlas, wtedy uwidaczniają się twoje priorytety...




Przykład...
Przed kilkoma laty tworzyłem stronę www... trochę hobbistycznie, potem zawodowo... webdesign… Robiłem to też dla strony dawah (po polsku - dała). Programowanie jest bardzo czasochłonne - byłem zajęty tygodniami. Zaczynałem rano o 8, potem 9,10,11 - cały czas programowałem. Godzina 12:45 azan na modlitwę zuhr… Co byłoby najmilsze Bogu w tym momencie? Moje dalsze programowanie czy dokonanie ablucji (po arabsku - łudu), modlitwa, a następnie dalsze programowanie ? Oczywiście to drugie, lecz ja tego nie zrobiłem... Musiałem jeszcze koniecznie trochę dokończyć programowanie, jeszcze to, jeszcze ta reguła CSS itd. Ok. zaraz to skończę, to muszę jeszcze sprawdzić itd. Nie opuściłem tej modlitwy, ale modliłem się czasem godzinę, czasem 1,5 godziny po azanie. Ale... dlaczego tak późno odprawiałem tę modlitwę ? 
Bo przy tym programowaniu nie zadałem sobie pytania czy Alla(h) swt mnie za to wynagrodzi czy nie. To nie była moja motywacja. Gdybym zadał sobie to pytanie, wtedy o 12:45 zamknąłbym laptop, wykonał ablucję (łudu), pomodlił się, a potem wrócił do swojej pracy. Tu nie było tego pytania. Dlaczego więc wykonywałem tę pracę ? Bo podobało mi się programowanie. To było moją motywacją. Ale w Jałm el-Qijama (Dzień Zmartwychwstania) nic za to nie dostanę. Przed Alla(h) nic za to nie dostanę. To co chciałem już dostałem - mianowicie przyjemność (radość) z programowania. Dlaczego powinienem zostać jeszcze wynagrodzony przez Alla(h) swt? 
Tygodnie ciężkiej pracy... prawdopodobnie tysiące ludzi dzięki tej stronie przyjęło islam, ale wynagrodzenie dla programisty należy się tylko, gdy pracował z ihlas. Jeśli robił to dla przyjemności programowania to już ją dostał. 

Ihlas kontroluje też twoją skrupulatność w obchodzeniu sie z haram i halal. Jeśli robisz coś z ihlas o wiele bardziej zważasz na to czy coś jest halal czy nie. Bo wiesz, że Bóg akceptuje tylko to co dobre - nie akceptuje, gdy coś jest 99% halal i 1% haram. 

Przykład...
Znałem brata z Arabii Saudyjskiej, którego dziadek był sędzią w szariackim sądzie. I ten sędzia miał zawsze ze sobą dwa pióra - jedne do spraw biurowych i drugie do prywatnych. Nigdy nie zapisywał spraw prywatnych piórem "służbowym" jako, że nie było ono jego...

Jeśli działasz z ihlas twoja motywacja jest inna. Robisz coś, bo masz uczucie, że Alla(h) tego od ciebie chce. Alla(h) tego od ciebie wymaga, inaczej byś tego nie robił. 


*przypisek od aqidaprojekt


Źródło: Youtube - Marcel Krass - Ikhlas

Komentarze