Przejdź do głównej zawartości

Przed modlitwą...

By modlitwa była ważna, przed jej wykonaniem muszą zostać spełnione pewne warunki. Jeśli co najmniej jeden z tych warunków nie zostanie zachowany, wtedy modlitwa (w normalnym przypadku) jest nieważna.
Warunki podstawowe - modlący się jest muzułmaninem, osiągnął dojrzałość i jest zdrowy umysłowo.
Do tego dochodzi 6 następujących warunków:

  1. Czystość rytualna (tahara). Jednym z warunków do spełnienia, by modlitwa została uznana za ważną, jest rytualna czystość. Można ją osiągnąć poprzez rytualne obmycie. Wyróżnia się trzy jego rodzaje: WUDU´ (ablucja), GHUSL (umycie całego ciała) oraz TAJAMMUM (obmycie zastępcze, gdy normalne obmycie wodą nie jest możliwe).
  2. Usunięcie substancji nieczystych (nadżasa). Kolejny warunek - na ciele, ubraniu i miejscu modlitwy nie mogą znajdować się substancje nieczyste, czyli m.in. mocz, stolec, ślina psa i alkohol.
  3. Zakrycie części ciała nazywanych aurą. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta muszą mieć zakrytą swoją "aurę" podczas modlitwy. Mężczyzna podczas modlitwy musi zakryć co najmniej obszar od pępka do kolan. Powinien on jednak ubrać się stosownie do modlitwy, a więc próbować zakryć jak najwięcej swojego ciała. Innymi słowy - zakrycie przez mężczyznę obszaru między pępkiem a kolanami to minimum konieczne do spełnienia, gdy nie ma on innej możliwości. Jeśli dostępne jest ubranie, wtedy modlący się powinien zakryć więcej ze swego ciała. Kobieta podczas wykonywania modlitwy powinna zakryć całe swoje ciało poza rękami i twarzą. Zakrycie oznacza, że ubrania, zakrywające części ciała należące do aury mężczyzny jak i kobiety, nie powinny być obcisłe ani prześwitujące.
  4. Przestrzeganie czasu modlitw. Należy modlić się w określonych czasach - Alla(h) powiedział w Koranie: "(...) Zaprawdę, modlitwa dla wiernych jest przepisana w oznaczonym czasie." Każda modlitwa obowiązkowa ma swój określony czas (określony przedział czasu, podczas którego musi zostać wykonana). Czasy modlitw są obliczane według pozycji słońca, a przez to zależnie od miejsca i pory roku, mogą być wcześniej bądź później. 
  5. Zachowanie właściwego kierunku modlitwy (Qibla). Qibla to kierunek, w którym znajduję się Ka´ba w Mekce. Jeśli nie wiemy dokładnie, jaki jest właściwy kierunek modlitwy (np. gdy jesteśmy w podróży), należy postarać się go oszacować tak dokładnie jak to możliwe. 
  6. Dobra intencja (nijja). Kolejnym warunkiem dla ważności modlitwy jest intencja wykonania zbliżającej się modlitwy. Prorok (pokój z Nim) powiedział: "Każdy czyn popełniamy z jakąś intencją i każdy człowiek otrzyma (nagrodę) stosownie do zamiarów." Zanim zacznie się odprawiać modlitwę trzeba zdawać sobie jasno sprawę, którą modlitwę ma sie zamiar wykonać. Poza tym należy wykonać tę modlitwę jedynie do Alla(h) i z żadną inną intencją. 
Źródło:  Talha Jan Müller "Erlerne das Gebet" s.19-22

Komentarze